Mangold je nenáročný a stále oblíbenější

Listové stopky jsou dužnaté, křehké a šťavnaté.  Jejich barva, podobně jako barva listů, může být v závislosti na odrůdy světlo – až tmavozelená, žlutozelená, zelenofialový, fialová až červená. Pro pestřejší záhony můžete vysít směs barev, která je dostupná pod označením Mixture Color.

Mangold je plnohodnotnou náhradou špenátu, není náročný na teplotu, proto je vhodný i pro pěstování ve vyšších polohách. Mangold nepěstujte na záhonech po červené řepě. 
přesazování zeleniny

Pěstování

S vyséváním přímo na záhon můžete začít od poloviny dubna, ale v teplejších oblastech můžete už i koncem března. Na příznivý růst a vývin vyžaduje dostatečně vlhkou, humózní, hlubokou a výživnou půdu. Není náročný na teplotu, ale optimální rozpětí k jeho pěstování je 15 až 18 ° C. Snáší však i chladnější počasí a vyšší polohy. Semena vysévejte do hloubky 2 až 4 cm, vzejdou přibližně po deseti dnech. Na 10 m2 vám postačí 12 až 20 g osiva. Spon výsevu pro listový mangold je 30 x 20 cm, pro stopkový 50 x 30 cm. Pokud se vám podařilo vysít semínka nahusto, mladé rostlinky nezapomeňte sjednotit na konečnou vzdálenost, a to asi 15 až 18 dní po jejich vzejití.
zelinářská zahrada

Péče

Pravidelně kypřete půdu, udržujte záhon bez plevelů, dostatečně zavlažujte a v době vegetace přihnojujte dusíkatými hnojivy nebo močůvkou.

Na nemoci a škůdci netrpí. Hniloba kořenů mangoldu je způsobena velmi špatnou péčí – častým zaléváním velkými dávkami vody.
zeleninové listy

Sběr

Protože mladé rostlinky mangoldu rostou jako z vody, můžete je velmi brzy sklízet. Obě formy se sklízejí postupně, podle potřeby, odtrháváním listů už dva měsíce po výsevu. Z jednoho čtverečního metru je možné získat 2 až 3 kg listů i stopek. Spotřebovat byste je měli co nejdříve, protože rychle vadnou a ztrácejí na kvalitě. Při pozdější sklizni si můžete všimnout, že rostliny začnou v srpnu vybíhat do květu, čímž se zbytečně vyčerpávají. Z tohoto důvodu je třeba květiny pravidelně odstraňovat, aby rostliny věnovali veškerou energii do tvorby listů a stonků.

 

4.7
04