Krach společnosti Monarch

Ve Velké Británii zkrachovala pátá největší letecká společnost . Samotný krach přišel nenadále a až desítky tisíc lidí se kvůli němu ocitly v nepříjemných problémech. Neuvěřitelných 300 000 lidí přišlo o koupené letenky a zhruba 100 000 z nich se zrovna nacházelo v zahraničí, kde čekali na náhradní lety. Společně s aerolinkami vstupuje do konkurzu i společnost sesterská a to Monarch Travel Group.
most u parlamentu.jpg
S problémy se ale společnost potýkala již delší dobu. Ztráty dokonce rostly již několik měsíců a vyšplhaly se až na 9 milionů korun, takže byl bankrot nevyhnutelný. Podnik s více než 2000 zaměstnanci vstoupil do konkurzu a budoucnost je tím nejistá. Samotný britský ministr dopravy C. Grayling k tomuto problému uvedl, že Monarch se stal obětí tzv. letecké války v Evropě. Kvůli tomu, že je konkurence v letech i na krátké vzdálenosti, hlásí problémy i další firmy. Žádná z nich ale zatím neohlásila bankrot.
Dokonce i úřad civilního letectví zkoušel nalézt přes noc řešení, které by obnovilo licenci aerolinek a zachránilo je. Žádná dohoda ale ani přes veškeré úsilí nevznikla.
křídlo letadla.jpg
Výdělky této společnosti byly ovlivněny také situací na Blízkém východě, jelikož se tehdy potýkali s teroristickými útoky. Zájem turistů totiž o destinace jako je severní Afrika nebo Egypt ztratili zájem ze strachu. Poklesl tedy díky tomu počet přepravovaných pasažérů do významných letovisek těchto zemí.
mraky za letadlem.jpg
Ministr dopravy také uvedl, že všichni cestující, kteří zůstali v zahraničí kvůli krachu firmy Monarch, byli dopraveni zpět na ostrovy, aniž by museli platit letenky navíc. Jednalo se tak o jednu z největší evakuací britských občanů v tehdejší době. Ti, kteří tímto byli postižení, museli počítat s velkým zdržením, protože nebylo rozhodně nic jednoduchého dostat tolik lidí zpět do Británie.

4.5/5 - (4 votes)